Štát si posvietil na ceny operátorov: Prezradil, kto ponúka klientom najlepšie ceny (porovnanie)

rad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb zverejnil nové porovnanie cien mobilných operátorov. Tento krok robí pravidelne a vždy do neho zahrnie ponuky sieťových operátorov a značkových poskytovateľov FunFón, Radosť, Juro a Tesco mobile. Regulačný úrad sa pri porovnaní zameriava výhradne na ceny produktov a aktuálne dáta platia k 8. januáru 2024. Štátvyberá ponuky na základe takzvaných produktových košov. Nižšie v tabuľke uvidíte, čo má jednotlivý kôš obsahovať. V porovnaní ich spolu nájdeme osemnásť.

11.01.2024

Jeden operátor nedokázal získať ani jedno samostatné víťazstvo.

 

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb zverejnil nové porovnanie cien mobilných operátorov. Tento krok robí pravidelne a vždy do neho zahrnie ponuky sieťových operátorov a značkových poskytovateľov FunFón, Radosť, Juro a Tesco mobile.

 

Regulačný úrad sa pri porovnaní zameriava výhradne na ceny produktov a aktuálne dáta platia k 8. januáru 2024. Štátvyberá ponuky na základe takzvaných produktových košov. Nižšie v tabuľke uvidíte, čo má jednotlivý kôš obsahovať. V porovnaní ich spolu nájdeme osemnásť.

 

Cieľom regulátora je nájsť vždy úplne najlacnejší balík od operátora. Ak má napríklad dátový balíček platnosť iba 28 dní (príkladom je predplatená karta od O2) – vtedy je v porovnaní cena alikvotne zvýšená.

 

Volanie sa nerovná minúte

 

V tabuľkách sú v balíčkoch uvedené „volania“, ktoré neznamenajú minúty hovoru. Tu nájdete informáciu o tom, ako boli definované volania v balíčkoch:

 

  • 30 volaní – 50 minút
  • 100 volaní – 188 minút
  • 300 volaní – 577 minút

 

Výsledky porovnania sa veľmi nezmenili a z 18 košov nedokázal Telekom vyhrať ani jednu kategóriu. Spolu s Orangeom získal jediné zdieľané víťazstvo s Orangeom. Tomu sa darilo lepšie a vedel samostatne vyhrať tri „koše“, kde ho štát označil ako najlacnejšieho operátora.

 

Značkový operátor Radosť, ktorého prevádzkuje O2, vyhral šesť kategórií. Šesť víťazstiev si pripísal aj 4. hráč. 4ka a Radosť získali ešte dve zdieľané víťazstvá. Je vhodné podotknúť, že O2 nedokázalo samostatne získať ani jedno víťazstvo. Paušály od tohto operátor však ponúkajú benefit v podobe predplatného pre niektoré služby v cene dvoch drahších paušálov.

 

Radosť stále limituje rýchlosť len na 10/10 Mbit/s. 4ka zas má nižšie pokrytie vlastnou sieťou než konkurenti – dopomáha si 3G sieťou od Orangeu. Do konca budúceho mesiaca bude mať 4G sieť pre 97 percent populácie od Orangeu.

Predplatené volania aj dáta

Regulačný úrad sa zameral na balíčky, ktoré obsahovali 50 až 577 minút a menšie balíčky dát. Po dve prvenstvá získali Orange a 4ka. V jednom prípade bola úspešná aj Radosť od O2:

Zive.sk

V druhej časti museli byť v balíčkoch veľké dátové balíčky, ale aj predplatené minúty. Regulačný úrad vyžadoval, aby mali 10, 20 alebo 50 GB dát. To je minimum. Balík však mohol obsahovať aj väčší objem. To platilo v prípade operátorov, ktorí uspeli. 4ka aj Radosť ponúkajú viac dát. V prípade prvého hráča 4ky išlo o Slobodu dáta (300 GB) a pri Radosti 100 GB s následným spomalením na 2/1 Mbit/s bez obmedzení:

Telekom síce nevyhral, jeho drahšie paušály však obsahujú pomalšie neobmedzené dáta po minutí štandardného objemu dát.

Pri dátach bodovala 4ka

Balíčky dát, kde už nemuseli byť minúty, ovládla 4ka. Zo siedmich košov úspešne uspela v piatich. Dve víťazstvá boli zdieľané s Radosťou. Tá nedokázala vyhrať samostatne ani pri jednom balíčku. Pri jednom porovnaní získal samostatné víťazstvo aj Orange. Pomohol mu zaujímavý balíček 10 GB za 10 eur.

Porovnanie dátových balíčkoch od operátorov:

Zdroj: https://zive.aktuality.sk/clanok/eGuYkYN/stat-si-posvietil-na-ceny-operatorov-prezradil-kto-ponuka-klientom-najlepsie-ceny-porovnanie/ 

© 2024 SWAN, a.s. Všetky práva sú vyhradené.
© 2024 SWAN, a.s. Všetky práva sú vyhradené.