Byť SMART sa oplatí! Získajte naše paušály za výhodnejšiu cenu.  VIAC INFO 

Vždy s nabitým mobilom! Tipy na šetrenie baterky

Klesajú vám percentá batérie príliš rýchlo? Skúste tieto triky.

22.05.2025

Mobil je dobrý sluha, bude však úplne zbytočný, ak ho máte vybitý. Našťastie, niekoľkými jednoduchými trikmi si životnosť batérie na jedno nabitie môžete poriadne predĺžiť a vyhnúť sa tak nepríjemným situáciám.

1. Najviac “žerie” displej

 

Najväčším žrútom energie je jednoznačne rozsvietený displej, respektíve jeho podsvietenie. S prichádzajúcimi letnými mesiacmi bude váš mobil čoraz častejšie zvyšovať jas displeja až na maximum, aby ste na ňom na ostrom slnku aspoň niečo videli.

 

V lete teda váš mobil pravdepodobne vydrží o niečo kratšie, najmä pokiaľ máte nastavenú automatickú reguláciu intenzity podsvietenia a ručne si ju neznížite na nižšie hodnoty.

 

Pre šetrenie energie sa tiež oplatí skrátiť čas automatického vypínania (uzamykania) obrazovky pri neaktivite alebo úplne zabudnúť na funkcie ako sú Always On režimy zobrazujúce aktuálny čas aj v čase, keď mobil nepoužívate. 

2. Obmedzte notifikácie, rozlíšenie a nastavte správnu tapetu

 

Displej často rozsvecujú aj prichádzajúce notifikácie. Podľa štatistík ich priemerný používateľ dostane 50 až 80 každý deň. Môžete však zvážiť, či ich na uzamykacej obrazovke naozaj potrebujete, alebo vám stačí, ak ich nájdete až po ručnom rozsvietení displeja.

 

Na iOS aj Androide môžete správanie upozornení individuálne nastaviť pre každú aplikáciu zvlášť.

 

Pozornosť venujte položkám v nastaveniach. Niektoré telefóny umožňujú prepínať medzi rôznymi jeho rozlíšeniami (720p, Full HD alebo 2K) alebo obnovovacou frekvenciou (60 alebo napríklad 120 Hz), prípadne ponúkajú možnosť, kedy systém inteligentne prepína medzi všetkými nastaveniami podľa práve používanej aplikácie.

Vyššie rozlíšenie pomôže lepšej čitateľnosti písma a vyššia obnovovacia frekvencia poteší v hrách či pri plynulejšom skrolovaní obsahu, nižšie hodnoty zas o niečo predĺžia život batérii. 

No a čo tapeta? Štandardne nemá to, či sa na domácej obrazovke pozeráte na fotky rodiny, domácich maznáčikov alebo čokoľvek iné na výdrž batérie žiadny vplyv. Pokiaľ však smartfón používa OLED displej, platí, že čierne body na displeji nesvietia a teda nemíňajú žiadnu energiu.

Úplne čierna (pozor, nie šedá alebo svetlá čierna) tapeta tak môže pár percent batérie ušetriť rovnako ako Dark mode v systéme alebo jednotlivých appkách.

3. Čo sa oplatí vypnúť a čo naopak nefunguje?

 

Používatelia sa v snahe ušetriť batériu často snažia vypínať GPS, Bluetooth alebo Wi-Fi v čase, keď ich nepoužívajú. Neustále klikanie na prepínače v hornej lište má však na celkovú výdrž batérie len minimálny vplyv. 

 

Správne nastavený mobil totiž GPS alebo iné periférie využíva iba sporadicky, ak práve používate aplikáciu, ktorá ich potrebuje. Oveľa jednoduchšie je preto prispôsobiť si, ktoré aplikácie k vašej polohe pristupovať môžu a ktoré tento prístup nepotrebujú, alebo aspoň nie na pozadí. 

 

Na iPhonoch je podobe zbytočné aj ručné zatváranie jednotlivých aplikácií z okna multaskingu. Aplikácie totiž v prípade iOS nnebežia, pokiaľ nie sú zobrazené priamo na displej. Práve naopak – ak ich natvrdo zatvoríte, pri opätovnom spustení spotrebujú viac energie než pri zobúdzaní sa zo zmrazeného stavu. 

 

Batériu však skutočne ušetríte, ak sa doma alebo v práci budete namiesto mobilných dát pripájať na Wi-Fi. Komunikácia s routrom v blízkosti je totiž výrazne energeticky efektívnejšia než prenos mobilných dát cez 5G alebo 4G siete. 

 

To však neznamená, že nepotrebujete paušál plný dát. Bezpečná Wi-Fi totiž nie je dostupná všade a mimo takýchto miest sa vám rozhodne hodí poriadna porcia voľných gigabajtov. 

 

Pre všetkých mladých od 6 do 26 rokov má 4ka výhodnú SLOBODU pre MLADÝCH, ktorá len za 12 eur na 30 dní ponúka až 20 GB dát v SR a 100 voľných minút alebo SMS v EÚ. Lacnejšia verzia so 4 GB dát stojí dokonca iba 6 eur na 30 dní

 

Čo ak nastal čas na výmenu? 


Pokiaľ váš mobil už nevydrží celý deň, možno nastal čas na výmenu batérie. Tie dnešné majú oveľa vyššiu životnosť než kedysi, každým nabíjacím cyklom však v článkoch prebiehajú chemické zmeny, vďaka ktorým akumulátory postupne degradujú.

 

Niektoré mobily dokonca ukazujú zobrazujúcu životnosť batérie, no treba počítať s tým, že tri či štyri roky stará batéria už na plné nabitie neponúkne rovnakú kapacitu ako v prípade úplne nového zariadenia.

Hoci batérie v dnešných mobiloch už nie sú používateľsky vymeniteľné, nový akumulátor vám za poplatok vymení oficiálny servis. V prípade, že váš mobil inak ešte stále stíha, môže ísť o rozumný a hlavne ekonomicky výhodný krok.


Vyberte si nový mobil s poriadnou batériou

 

V iných prípadoch sa možno viac oplatí kúpiť úplne nový mobil, napríklad z e-shopu 4ky. Samsung Galaxy S24 napríklad ponúka až 4 700 mAh batériu a v prípade Xiaomi 14T Pro jej kapacita dosiahla až 5 000 mAh. Dnes už nejde o žiadne extrémne hodnoty ale naopak, štandard, s ktorým vám mobil vydrží aj dva dni aktívneho používania.

 

Platí, že telefóny s väčšou uhlopriečkou displeja zvyčajne dostali nadelené aj väčšie batérie a vydržia tak o niečo dlhšie. Výrobcovia ich obvykle označujú prívlastkami ako “Pro”, “Max” alebo “Ultra”.

 

Samotná kapacita batérie však nie je jediným ukazovateľom. Spotreba závisí aj od použitého hardvéru, pričom platí, že novšie procesory vyrobené 3-nanometrovou technológiou majú nižšiu spotrebu a telefón tak vydrží dlhšie aj s menšou batériou.