Byť SMART sa oplatí! Získajte naše paušály za výhodnejšiu cenu. VIAC INFO
K ochrane našej planéty môže prispieť každý. Tieto dokumenty vás presvedčia, prečo je to dôležité.
23.04.2025
Globálne otepľovanie, záplavy a prívalové dažde, alebo naopak extrémne suchá a znečistené oceány. Je jasné, že ľudstvo sa k našej planéte ani zďaleka nespráva tak, ako by sa malo. Ohrozujeme tým nielen seba, ale najmä naše deti a budúce generácie.
Celý svet si preto 22. apríla každoročne pripomína deň Zeme, kedy by sme si aspoň symbolicky mali zamyslieť nad tým, čo môže každý z nás urobiť preto, aby sa nám žilo lepšie a zdravšie.
Dôležitosť zmeny nášho nastavenia a nutnosť prepnúť na ekologickejšie myslenie nám v tento deň môže pomôcť aj niekoľko dokumentov a seriálov dostupných na najobľúbenejších streamovacích službách.
98-ročný britský prírodovedec a sprievodca dokumentami BBC David Attenborough celý život cestoval po tých najkrajších častiach našej Zeme. V tomto dokumente z roku 2020 tak podáva smutné osobné svedectvo o tom, ako divočina či dokonca niektoré druhy živočíchov, ktoré pred desaťročiami mohol vidieť na vlastné oči, dnes už vôbec neexistujú.
Dokument je dodnes jedným z najlepšie hodnotených počinov legendy dokumentárnych filmov o prírode a rozhodne ho treba vidieť.
Znečistenie planéty nemusí mať len priamy dopad na klímu. Všadeprítomné plasty sa podľa výskumov rozkladajú na malé čiastočky, ktoré už výskumníci našli dokonca aj v ľade vysoko v horách, v oceánoch, daždi či dokonca ľudskom tele.
Zatiaľ nie je úplne jasné, aké zdravotné problémy nám presne spôsobujú, no indonézsky dokument “Plastový ostrov” ukazuje desivú realitu toho, kde igelitové tašky, PET flaše a obaly vlastne končia. Po jeho zhliadnutí sa určite zamyslíte, koľko plastov úplne zbytočne používate aj vy.
Streamovacia služba Disney+ zahŕňa aj viacero dokumentov kanálu National Geographic. Ak by ste si zo všetkých o zmene klímy mali vybrať len jeden, mal by to byť Before the Flood, ktorým sprevádza svetoznámy herec Leonardo di Caprio vo svojej úlohe vyslanca OSN.
Dokument počas 90 minút skúma, aké sú dopady klimatických zmien na jednotlivé regióny a obsahuje tiež rozhovory s osobnosťami ako je Barack Obama, Elon Musk či pápež František.
Chcete si namiesto dokumentu dať seriál na viac večerov? Ohromnú silu prírody nemožno spochybňovať a hoci zemetrasenia či aktivitu sopiek zrejme neovplyvníme, globálne otepľovanie má nezanedbateľný vplyv na počasie.
Bohužiaľ, nie sú to len extrémne suchá a skracujúca sa jar či jeseň, ale aj mohutné tornáda a prívalové dažde, ktoré pravidelne zasahujú už aj naše územie.
Seriál Earthstorm vám v každej zo štyroch častí dokáže, čo vedia narobiť tornáda, hurikány, vulkány a zemetrasenia a ako sú pri nich ľudia úplne bezmocní.
Po Leovi je to aj ďalší známy herec z kín, ktorý sprevádza ekologickým dokumentom. V prvej sérii cestuje po svete a ukazuje, ako Island využíva geotermálnu energiu, dediny na Kostarike dokážu vypestovať dostatok potravy pre celé komunity lokálne a ako talianska strava pozitívne vplýva na kvalitu života a zdravie obyvateľov tejto krajiny.
V druhej sa potom viac venuje konkrétnym ekologickým témam ako je ochrana biodiverzity a koralových útesov, záchrane zvierat po lesných požiaroch, udržateľnému stravovaniu či budúcnosti našej planéty.
Konkrétne tipy na udržateľnejší život však nemusíte čerpať len z dokumentov, ale aj z videí na YouTube od tých správnych tvorcov. Dánka Gittemary Johansen či Američanka Shelbizleee sa snažia vyhnúť greenwashingu a extrémnym radám, ktoré sú skôr obmedzujúce či prínosné.
Namiesto toho ponúkajú ľahko využiteľné rady, ktorými sa môže inšpirovať každy a ktoré vám pomôžu šetriť nielen planétu, ale aj peňaženku.