Čo je 5G sieť?

Piata generácia mobilných sietí logicky nasleduje po 4G sieťach a ide v podstate o vylepšené LTE. Prináša vyšší komfort sledovania videí, či sťahovania hudby, kvalitnejší prenos dát, a to nie len pre jednotlivca, ale aj celú domácnosť či dopravu a priemysel. 5G sieť k nám prinesie závan novej a modernej digitalizácie spoločnosti.

Od 1G až po 5G

1G

Základný kameň mobilnej komunikácie, ktorý priniesol bezdrôtové volania
Prvá mobilná sieť bola uvedená do prevádzky v roku 1979 japonskou spoločnosťou Nippon Telegraph and Telephone a pokrývala malú časť Tokia. Umožňovala vykonávať základné hovory medzi dvoma účastníkmi vybavenými mobilnými zariadeniami tej doby. Po Japonsku sa pridali ďalšie krajiny ako USA a Kanada. Do Európy sa mobilná sieť dostala v roku 1981 a medzi prvé krajiny, ktoré sa mohli pochváliť bezdrôtovou komunikáciou boli Dánsko, Fínsko, Nórsko a Švédsko.

2G

Skutočný zlom v mobilnej komunikácii, ktorý umožnil zasielanie SMS, MMS či základný dátový prenos
Skutočná mobilná revolúcia prišla v roku 1991 vo Fínsku, kedy bol položený základný kameň GSM štandardu (Global System for Mobile Communications). Vďaka výrazne lepšiemu bezdrôtovému pripojeniu poskytoval 2G bezdrôtový štandard vôbec prvýkrát dátové služby pre mobilné telefóny vrátane zasielania textových správ SMS, multimediálnych správ MMS a digitálne šifrovaných konverzácií. Nová 2G sieť urobila miesto pre obrovský kultúrny posun. Prostredníctvom zasielania textových správ, vznikol úplne nový spôsob komunikácie medzi ľuďmi.

3G

Priniesla rýchlejšie dátové prenosy, možnosť využívať internet v mobile, ale hlavne roamingové služby
Komerčná prevádzka prvej 3G siete bola spustená spoločnosťou NTT DoCoMo v Japonsku v roku 2001. Sieť tretej generácie umožnila až štvornásobne rýchlejší dátový prenos a v prieme dosahovala rýchlosť 2 Mbps. Obrovský posun v rýchlosti umožnil bezproblémové streamovanie videa, sledovanie TV či možnosť browsovania po internete. Okrem novej rýchlosti, 3G sieť dala základ pre štandardizovaný protokol, ktorý umožnil medzinárodné roamingové služby a možnosť prístupu k dátam z ktoréhokoľvek miesta na svete.

4G

Zmenila pohľad na dátovú komunikáciu
Sieť štvrtej generácie bola po prvýkrát nasadená vo švédskom Štokholme a nórskom Osle v roku 2009 ako štandard 4G Long Term Evolution (LTE). Po úspešnom implementovaní si postupne začala nachádzať miesto po celom svete a vysokokvalitné videostreamy sa zrazu stali realitou pre milióny spotrebiteľov. Nová 4G sieť ponúka rýchly mobilný webový prístup, ktorý umožňuje herné služby, HD videá a HQ videokonferencie. Maximálne limity pre predposlednú mobilnú sieť, sa pohybujú na hranici až 200 Mbps.

4ka ku koncu roka 2019 spustila funkčnú 5G sieť v testovacej prevádzke v Banskej Bystrici.

Išlo o malú, ale prvú sieť tohto druhu na Slovensku. Výrobcovia mobilov zavŕšili prípravy na príchod 5G siete a predstavili prvé modely telefónov. Dnes miest a lokalít, kde si môže vyskúšať surfovanie v 5G sieti pribúda. Už dnes je to hneď niekoľko lokalít v Bratislave, Trnave a Banskej Bystrici.

Štvorkári môžu 5G sieť nájsť na častiach území viacerých mestských častí hlavného mesta Bratislava (Devínska Nová Ves, Dúbravka, Karlova Ves, Nové Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Rača, Ružinov, Staré Mesto a Vrakuňa), ako aj na častiach územia mesta Banská Bystrica.

Nekonečnú zábavu, ale aj sieť nekonečných možností, si môžete prísť aj vy osobne vyskúšať. Už dnes na Zlatých pieskoch a Draždiaku. Príďte a naskočte s nami na 5G vlnu tohto leta. Celé leto môžete visieť na dátach aj do nekonečna a prežiť každý okamih naplno. Jednoducho koniec nudaplážam na Slovensku! Najväčšia zábava je tá neviazaná. Tak sa príďte aj vy odviazať každý 4TOK o 4TEJ na Wakelake / Zlaté piesky. Okrem slnka, vody, slobody a 4ky na vás čakajú aj dobré drinky. Keď ochutnávať, tak naplno.

Sledujte náš a

Čo potrebujete na dátovanie v 5G sieti?

Stačí mať:

  • smartfón s 5G technológiou,
  • nachádzať sa v blízskosti pokrytia 5G sieťou,
  • a povoliť v smartfóne 5G sieť.

 

Nami podporované zariadenia:
Huawei: Huawei Mate 40 Pro, Huawei P40, Huawei P40 Lite 5G, Huawei P40 Pro
Motorola: Motorola Moto Edge 5G, Motorola Moto G50
One Plus: OnePlus 8T, OnePlus 9 5G
Samsung: Samsung Galaxy A32 5G
Xiaomi: Xiaomi Mi 10T Pro, Xiaomi Mi 11, Xiaomi Mi 11i, Xiaomi Mi 11 Lite 5G, Xiaomi Mi 11 Ultra, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F3 Pro 5G, Xiaomi Redmi Note 10 5G
ZTE: ZTE Axon 10 Pro 5G

Ak potrebujete pomoc s nastavením našej siete, aktuálne nastavenia nájdete TU

Aké výhody nám prináša 5G?

Najväčšou výhodou je ultrarýchly prenos dát, v praxi oceníte hlavne pri rýchlom stiahnutí videa, hudby, dokumentov a v neposlednom rade sa vám poďakuje aj váš telefón, ktorého baterka vydrží dlhšie. 
Ďalšou výhodou je prenos veľkého množstva dát, takže prenos videí, hudby, či filmov bude trvať len okamih.
Spojenie v domácnosti s vašími smart zariadeniami bude brnkačka.

Výhoda 5G technológie je najmä v prepojení bežného života s tým priemyselným.

Ľudia po celom svete museli kvôli obmedzeniam zmeniť svoje každodenné myslenie a správanie. Zamestnávatelia presúvajú a prispôsobujú pracovné povinnosti tak, aby ich bolo možné vykonávať ich na diaľku, z pohodlia domova.

Nárast potreby telefonického kontaktu s lekárom, či nutnosť minimalizovať návštevy v bankách, práci, školách či iných inštitúciách. Vyťaženie sietí sa zmenilo a presunulo sa do online prostredia, ktoré tento nápor muselo uniesť. Posledné obdobie bolo záťažovým testom pre mnohých poskytovateľov online služieb. Moderná 5G sieť prináša v tomto prípade veľkú flexibilitu. Okrem internetového pripojenia poslúžia 5G siete aj na pripojenie veľkého množstva senzorov a pomôžu digitalizácií a inováciám v priemysle, zdravotníctve, poľnohospodárstve a v iných oblastiach hospodárstva.

Často kladené otázky

Aktuálne si 5G môžete otestovať v Bratislave, Trnave a Banskej Bystrici

Technológiu 5G vnímame ako budúcnosť, a tak s výstavbou 5G budeme pokračovať. O ďalších pripojených miestach a lokalitách budeme informovať prostredníctvom aj tejto stránky.

Nie, pripojenie do 5G siete je spoplatnené rovnako ako mobilné dáta, t.j. podľa jednotlivých programov a služieb, ktoré poskytujeme. Viac o našich službách.

Čo však určite môžete zaznamenať, ak budete využívať pripojenie cez 5G, vzhľadom na veľké rýchlosti, ktoré 5G poskytuje aj vyššiu spotrebu dát, a preto odporúčame voliť a využívať paušály s vyššími objemami dát, napríklad naše SLOBODY+ alebo SLOBODA DÁTA

Vyhľadávanie siete odporúčame ponechať automaticky. Avšak, ak sa chcete mať preferenciu vo využívaní napríklad našej 4G siete, odporúčame si v Menu vášho telefónu – Nastavenia siete zvoliť vami preferovanú sieť.

V takomto prípade určite odporúčame prekontrolovanie základných nastavení:

  • Skúste si, vypnúť a zapnúť vaše zariadenie
  • Skontrolujte si, či vaše zariadenie, kde chcete 5G sieť vyskúšať je zo zoznamu nami podporovaných zariadení 
  • Skontrolujte si, či máte v Menu vášho telefónu – Nastavenie siete vo vašom zariadení nastavenú ako preferovanú sieť 5G