Ako si objednať nový mobil s paušálom od 4ky s extra zľavami?  VIAC INFO 

Bezpečnosť nadovšetko! 5 spôsobov, ako si ochrániť súkromie na mobile

Udržte v bezpečí váš mobil aj všetky dáta v ňom. Poradíme vám, ako na to!

17.11.2024

To, že PIN kód od platobnej karty by ste si nemali písať na papierik v peňaženke a heslá k interetbankingu by mali byť dostatočne zložité, dnes vie už takmer každý. Najcitlivejšie dáta dnes nosíme priamo v našich mobiloch – naša bezpečnosť a súkromie sú teda chránené len tak dobre, ako naše smartfóny.

 

Máme pre vás pár jednoduchých tipov na to, ako sa chrániť a zabrániť tomu, aby vám zmizli peniaze z bankového účtu alebo sa vaše fotky objavili niekde, kde by byť rozhodne nemali.

1. Všetko začína PIN kódom a uzamknutím obrazovky

Naozaj neexistuje žiadny dôvod, prečo by sa ktokoľvek iný mal dostať do vášho mobilu, hoci si ho nechávate na stole napríklad cez obednú prestávku v práci. Nastavte si zámok obrazovky a minimálne 4-miestny PIN kód. 

 

iPhony a mnohé Androidy sa dnes odomykajú prostredníctvom automatického zoskenovania vašej tváre alebo aspoň priložením prsta na čítačku odtlačkov. V praxi tak PIN kód zadávať nemusíte a nebude vás nijako spomaľovať. Rôznych zvedavcov však bude čakať prakticky neprekonateľná prekážka.
 

2. Na weboch a sociálnych sieťach používajte zložité heslá

Základná poučka hovorí, že správne heslo by nemalo pozostávať z jednoducho uhádnuteľných výrazov. Takže žiadne krstné mená, 12345 ani dátumy narodenia. Okrem toho by ste mali pridať malé aj veľké písmená a ideálne aj čísla a iné špeciálne znaky. Napríklad Wk)Cg8bF-L?#

 

Samozrejme, takéto heslo si nikto nezapamätá. Nie je to však ani potrebné. Priamo v iOS aj operačnom systéme Android vám systém dokáže pre webové stránky alebo aplikácie generovať a ukladať dostatočne silné heslá. Do formulárov ich potom bude vypĺňať namiesto vás. 

 

Podobne fungujú aj aplikácie na správu hesiel ako je Lastpass, KeePass či iné. Stačí vám tak telefón uzamknúť dostatočne silným PIN kódom a ostatné prístupové údaje necháte vypĺňať systém.

3. Používajte radšej mobilné dáta alebo VPN

Doma ste v bezpečí, no rôzne nezabezpečené verejné Wi-Fi siete v kaviarňach, na letiskách alebo v hoteloch by ste radšej používať nemali. Útočníci na nich totiž teoreticky môžu odchytiť vaše heslá a zneužiť ich. 

 

Ak už naozaj nemáte inú možnosť, mali by ste sa chrániť niektorou z aplikácií poskytujúcich VPN pripojenie. To vaše zariadenie dokáže anonymizovať a skryť dokonca aj to, aké webové stránky práve vyhľadávate. 

 

Overená je napríklad aplikácia NordVPN, ExpressVPN alebo Proton VPN. Istí si môžete byť aj pri surfovaní na mobilných dátach a to dokonca aj v prípade, že si k mobilu pripojíte váš počítač cez Wi-Fi hotspot. 

 

Paušály SLOBODA od 4ky sa postarajú o to, že budete mať dostatok dát doma aj v zahraničí v rámci EÚ.   

 

 

4. Presedlajte na eSIM a šifrujte svoje dáta

 

Niekedy sa môžete snažiť a robiť všetko perfektne, no mobil aj tak stratíte alebo vám ho ukradnú. V tom prípade si určite zanadávate alebo poplačete nad nutnosťou kúpiť si nový. Pokiaľ ale budete postupovať správne, vaše citlivé údaje by mali byť v bezpečí. 

 

Ak máte telefón blokovaný PIN kódom, útočníci sa do neho nedostanú a pomocou služby Find My (iPhone) alebo Find My Device (Android) sa ho budete môcť pokúsiť nájsť alebo aspoň vzdialene vymazať.

V tomto môže pomôcť aj výmena klasickej SIM za eSIM, ktorú zlodej nemôže z telefónu len tak vybrať. Vaše zariadenie tak bude neustále online. 

5. Kontrolujte aplikácie a aktualizácie 

 

Rovnako tak by ste nemali podceňovať aktualizácie operačného systému a všetkých aplikácií. Bezpečnosť je vždy tak trochu boj medzi hackermi a výrobcami softvéru.

Zraniteľnosti v našich zariadeniach vždy budú, poctiví výrobca ich však dokáže odhaliť a vydať záplaty, ktoré ich odstránia. Takže, hoci sú niekedy otravné, určite si ich inštalujte čo najskôr. 

 

Pozorní buďte nielen na mobile

 

Určite sa vám stalo, že ste niečo predávali cez inzertný portál a neznámi ľudia vám začali ponúkať, že tovar kúpia a dokonca zaplatia vopred.

Ide o ukážkový phishingový podvod, kedy vám pošlú link na falošné platobné brány. Na neznámych webstránkach nikdy nezadávajte číslo vašej platobnej karty. Radšej si v mobile nastavte možnosť platiť cez Google Pay alebo Apple Pay a v e-shopoch preferujte platbu až po doručení tovaru.

Pozor aj na linky v e-mailoch a SMS, ktoré sa tvária ako správy od vašej banky. Tie už v skutočnosti žiadne odkazy neposielajú a radšej vás požiadajú, aby ste si správy našli priamo v mobilnej aplikácii alebo internetbankingu.  

 

Kontrolu nad úhradami za mobil a nastavenie pravidelnej platby z platobnej karty zas bezpečne vybavíte v našej aplikácii Moja 4ka, kde si môžete tiež aktivovať nové služby, zmeniť paušál alebo skontrolovať vašu spotrebu. 

 

© 2024 SWAN, a.s. Všetky práva sú vyhradené.
© 2024 SWAN, a.s. Všetky práva sú vyhradené.
© 2024 SWAN, a.s. Všetky práva sú vyhradené.