Svet sa mení prirýchlo. Nové technológie neustále prichádzajú a už ani nestíhame sledovať, ako menia naše životy. 5G, IPTV, VoLTE, DDoS – nové a nové termíny a skratky sa na nás valia odvšade. Je čas spomaliť! Vychutnajte si s nami šálku čaju, pri ktorej prediskutujeme s odborníkmi najnovšie trendy v oblasti telekomunikácií a IT.

4ka ponúka už aj internet na doma a TV

Vedel si, že 4ka ponúka už aj takzvané fixné služby? Kde si môžeš kúpiť telku a internet na doma od 4ky? A ako k tomu získať parádnu zľavu? O tom sa budeme rozprávať s Marekom Jánošíkom, vedúcim B2C produktového oddelenia spoločnosti SWAN.

Ako sa zmenilo telco za 25 rokov

Ako sa zmenil sektor telekomunikácií za posledné štvrťstoročie? Aké boli počiatky obchodovania s prvými dátovými produktmi? Zmenila digitalizácia verejnú správu? Tieto témy otvoríme s Jaroslavom Feriancom, obchodným riaditeľom spoločnosti SWAN pre verejnú správu a regionálny predaj.

Koľko je SLOBODA na štvrtú?

Môže jeden paušál obsahovať až štyri SIM karty? Aké má takýto produkt výhody oproti štyrom samostatným paušálom? Oplatí sa to finančne? O zdieľanom nekonečnom paušále sa rozprávame s Andreou Čagalovou, produktovou manažérkou 4ky.

Aký je rozdiel medzi SIM a eSIM?

Ako sa postupom rokov zmenšovali SIM karty? Čo prináša eSIM a aké sú jej výhody oproti klasickej plastovej SIM karte? Čo sa stane, ak padne telefón s eSIM do jazera? Tieto otázky rozoberáme s Patrikom Kollarocim, technickým riaditeľom pre mobilnú sieť 4ky.

Všetko, čo ste chceli vedieť o 5G

Na akých frekvenciách funguje 5G a aké maximálne rýchlosti v nej vieme dosiahnuť? Prečo vlastne potrebujeme sieť piatej generácie - nestačí nám 4G? Na všetky otázky, ktoré vás o tejto téme zaujímajú, budeme hľadať odpovede s Jurajom Zacharom, projektovým manažérom spoločnosti SWAN.

Ako funguje dátové centrum?

Ako to vyzerá vo vnútri dátového centra? Ako sa chráni pred výpadkami elektriky či pred fyzickými útočníkmi? A kto tam chodí upratovať? O tejto téme sa rozprávame s Marekom Hrdinom, manažérom dátového centra spoločnosti SWAN.

Ako pomáhame Ukrajine?

Na Slovensku sa zdvihla obrovská vlna solidarity pre obyvateľov Ukrajiny. Pomáhajú ľudia a pomáhajú aj firmy. V dnešnom špeciálnom vydaní podcastu Čaj o 4tej sa venujeme tomu, ako vie a dokáže pomôcť aj telekomunikačný operátor.

Ako funguje EDUNET?

Koľko škôl aktuálne využíva najmodernejší systém školského internetu EDUNET? Kto rozhoduje o tom, k akému obsahu sa žiaci dostanú, či presnejšie nedostanú? Ako zmenil covid požiadavky na internetové pripojenie pre školy? O tom sa rozprávame s Jozefom Laszom, projektovým riaditeľom pre EDUNET spoločnosti SWAN.

Pripájanie novostavieb do internetu

Na čo myslieť, ak si zariaďujeme byt v novostavbe a chceme v ňom mať kvalitný a dostupný internet? FTTH, FTTB - aký je medzi tým rozdiel? A na čo nezabudnúť, ak s developerom hovoríme o bytovej kabeláži? O internete a novostavbách sa rozprávame s Katarínou Házyovou, odborníčkou na túto tému zo spoločnosti SWAN.

Ako funguje aplikácia Moja 4ka?

Ako zmestiť pobočku mobilného operátora do vrecka? Aké výhody prináša aplikácia Moja 4ka? Vieme si v nej zmeniť paušál SLOBODA? O tom sa rozprávame s Markom Bugáňom, vedúcim oddelenia e-commerce mobilného operátora 4ka.

Ako sa staráme o zákazníkov

Čo sa presne stane, keď zavoláme na zákaznícku linku? Koľko času má operátor na to, aby zdvihol náš hovor? A využívajú zákazníci častejšie takéto linky, alebo sú to dnes skôr maily a sociálne médiá? Tieto témy otvoríme s Robertom Plonkom, riaditeľom zákazníckej starostlivosti spoločnosti SWAN. Možno príde aj na pár úsmevných príbehov zo zákazníckej linky.

Ako presťahovať firmu do cloudu

Čo je to cloud a na čo je firme dobrý? Aké výhody a riziká prináša firme virtualizácia? Sú naše dáta v cloude bezpečné? Práve o tom, čo je cloud a na čo sa dá využiť pri biznisových riešeniach, sa zhovárame s Lukášom Kollerom, obchodným riaditeľom pre biznis segment spoločnosti SWAN.

Čo prinesie fúzia SWANu a 4ky?

Prečo je fúzia SWANu a 4ky považovaná za udalosť roka na telekomunikačnom trhu? Kedy nový operátor predstaví konvergentnú ponuku? A akú bude používať značku? Na tieto otázky si zodpovieme s Romanom Vavríkom, generálnym riaditeľom nového operátora SWAN, a.s..

Ako trackovať športové aktivity?

Čo všetko vieme a chceme trackovať vo svojom živote? Môžu nám moderné technológie pomôcť pri plnení novoročných predsavzatí? Aké aplikácie by sme si mali v roku 2022 nainštalovať do svojich telefónov? Tieto otázky nám zodpovie Roman Kadlec, technologický novinár z magazínu TouchIT.

Ako rozbehnúť a riadiť biznis online?

Aké je rozbehnúť e-shop počas koronakrízy? Na čo netreba zabudnúť pri rozbiehaní biznisu online? ️A aký čaj pijú obchodníci s čajom? Tieto témy otvoríme s Marianou Veselou, majiteľkou e-shopu Veselý čaj.

Je Boh na Internete?

Platia Božie prikázania na sociálnych sieťach? Ako ovplyvňuje internet našu vieru? A ako zmenili technológie život cirkvi? K dnešnej téme sme prizvali profesora teológie a prorektora Trnavskej univerzity, pátera Miloša Lichnera.

Ako vyzerajú Vianoce Jána Volka?

Spomalí pred Vianocami aj najrýchlejší Slovák? Čo mu utkvelo v pamäti z tohtoročnej olympiády v Tokiu? A vidí ešte stále svoju budúcnosti v IT? Tieto otázky si dnes zodpovieme so slovenským olympionikom a majstrom Európy v halovom behu, Jánom Volkom.

Vianoce s telkou či bez nej?

Filmy ako Tri oriešky pre popolušku či Sám doma neodmysliteľne patria k Vianociam. Stále častejšie ale siahame po online platformách ako Netflix či HBO GO. Ako konzumujeme televíznu zábavu dnes a čo nás čaká v budúcnosti? Tieto a mnohé ďalšie otázky nám zodpovie Ján Matiaska, vedúci produktového oddelenia spoločnosti SWAN.

Je 5G pripojenie vhodné na doma?

Aké prenosové rýchlosti ponúka SWAN a 4ka vo svojom novom produkte 5G na doma? Vytlačí technológia 5G svojho staršieho predchodcu, LTE? O tom sa porozprávame s Jurajom Zacharom, produktovým manažérom spoločnosti SWAN.

Ako na prenos čísla?

Od ktorého operátora ku ktorému si prenáša svoje číslo najviac zákazníkov? Ako pri prenose postupovať? A kde sa to môže pokaziť? Tieto témy otvoríme s Andreou Rímešovou, produktovou manažérkou 4ky.

Aké sú najlepšie slovenské appky?

Vyvíjame na Slovensku konkurencie schopné mobilné aplikácie? Kto vyhrá tohtoročnú súťaž 4ka Android Code? Zistite viac o slovenských mobilných aplikáciách so šéfredaktorom portálu MojAndroid.sk, Michalom Chabadom.

Aký je život influencera?

Život influencera - ľahší ako jadrová fyzika alebo ani nie? To nám zodpovie blogerka roka Nika Vujisic, ktorá popri štúdiu časticovej fyziky zabŕdla aj do sociálnych experimentov a má pár neuveriteľných príbehov o tom, ako sociálne siete ovplyvňujú medziľudské vzťahy.

Ako si urobiť smart domácnosť

Smart technológie nám pomáhajú s hlasovým vyhľadávaním, nahrávaním obľúbených seriálov a filmov, ale aj zapínaním kúrenia na diaľku. Mali by sme sa báť, či nie sú naše byty chytrejšie ako my? Vypočujte si viac o téme smart domácnosti s vedúcim oddelenia nepriameho predaja spoločnosti SWAN, Tomášom Krajčíkom.

Prečo 2G prežije 3G sieť

V Česku už o mesiac definitívne vypnú 3G sieť. Čo presne to znamená a čaká to aj Slovákov? Kto si bude musieť kúpiť nový mobil a prečo 3G sieť prežije jej staršia sestra, 2G sieť? Na tieto témy sa porozprávame s Patrikom Kollarocim, technickým riaditeľom 4ky.

Šéf Ligy za duševné zdravie: Chyby nás učia a spúšťajú kreativitu
V niektorých krajinách nie je chyba spadnúť, ale nepostaviť sa; na Slovensku býva aj zakopnutie fatálne - hovorí Martin Knut, riaditeľ Ligy za duševné zdravie. Sociálne siete sú koncentrátom toho najkrajšieho, nikto sa tam nechváli tým, že mu nevyšla polievka. Aký tlak na nás vyvíja tento nereálny svet? Ako sa zbaviť úzkosti, že ho nežijeme aj my?

 

Čaj o 4tej

Podcast Čaj o 4tej vzniká v spolupráci s telekomunikačnými operátormi SWAN a 4ka. Nájdete ho na všetkých podcastových aplikáciách, na YouTube kanáli 4ky a aj na 4ka.sk.